Mirabelka - kiełkująca historia

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział dla Dzieci i Młodzieży włączył się w akcję "Mirabelka - kiełkująca historia". Młodzi czytelnicy wzięli udział w interdyscyplinarnych warsztatach Mirabelka: małe drzewo - wielka historia. Pamiętamy”, których celem była promocja czytelnictwa, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną oraz świętowanie 100-lecia Niepodległości.

 

25 października 2018

W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jako pierwsze odbyło się spotkanie warsztatowe, na którym przypomniana została postać Józefa Piłsudskiego. Młodzi czytelnicy rozwiązywali zagadki dotyczące Marszałka oraz wykonali elementy "drzewa pamięci" z ważnymi dla Polski słowami.

26 października 2018

Podczas interdyscyplinarnego spotkania dzieci z młodszych klas szkół podstawowych wykonały prace plastyczne oparte na motywach z książki "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza oraz układały puzzle przedstawiające okładkę książki. Całość została poprzedzona głośnym czytaniem oraz prezentacją multimedialną wykorzystującą reportaż i nagrania o Mirabelce. Zajęcia zakończył taniec do melodii żydowskiej.

 

29 października 2018

Młodzi czytelnicy w wieku 12 – 13 lat wzięli udział w podchodach literackich z zadaniami, które zostały przygotowane w oparciu o wybrane fragmenty z książki "Mirabelka" oraz o mapę przedwojennej Warszawy z zaznaczonym gettem. Podchody były poprzedzone m. in. prezentacją multimedialną, która wprowadziła uczestników w temat i pozwoliła poznać biliżej bohaterów ksiażki oraz szczegóły wydarzeń związanych z warszawskim gettem i postacią Ireny Sendlerowej.